Cinsel Şiddet Alanında Hak Temelli Habercilik

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği olarak cinsel şiddetle ilgili toplumdaki yanlış algı ve inanışların değişmesine ve medya dilinin dönüşmesine katkı sağlamak amacıyla Dilimizi Dönüştürüyoruz: Cinsel Şiddet Alanında Hak Temelli Habercilik adlı bir proje gerçekleştirmiştik. Bu proje çerçevesinde şu ana kadar, basın kuruluşlarından Evrensel Gazetesi, BirGün Gazetesi, Duvar Gazetesi, Milliyet Ankara, Sosyal Medya, Yeni Medya ve Alternatif Medya çalışanlarıyla buluştuk. Üniversitelerden İzmir Ekonomi Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve Ege Üniversitesi iletişim fakültelerinde eğitimler gerçekleştirdik.

Cinsel şiddetle mücadelede en temel çalışma alanımız, cinsel şiddetle ilgili toplumdaki yanlış algı ve inanışların kırılmasını, dönüşmesini sağlamaktır. Toplumsal dönüşüm için, iletişim ve dayanışmanın dönüştürücü etkisi “Öyle Değil Böyle: Cinsel Şiddet Alanında Hak Temelli Habercilik ” projesinin temelini oluşturur.  Bu yıl da Öyle Değil Böyle: Cinsel Şiddet Alanında Hak Temelli Habercilik eğitimlerini üniversitelerin iletişim fakülteleri ve medya kuruluşlarında gerçekleştirmek niyetindeyiz. Bu niyetle, hem medya çalışanlarına hem de iletişim fakültelerinde eğitim görmekte olan öğrencilere yönelik, cinsel şiddet alanında yazılı ve görsel haber dili ile ilgili farkındalık artırıcı bir eğitim uygulanması planlanlıyoruz.

Bu proje kapsamında hem medya çalışanlarına, hem de iletişim fakültelerinde eğitim görmekte olan öğrencilere yönelik, cinsel şiddet alanında yazılı ve görsel haber dili ile ilgili farkındalık artırıcı bir eğitim uygulayacağız.

Eğitimimizde temaya uygun videolar gösterilerek; Kanadalı örgüt femifesto’nun “Use the right words” kitabının Derneğimiz tarafından Türkçeleştirilen versiyonu “Doğru Kelimeleri Kullanmak: Cinsel Şiddet Üzerine Haber Oluşturmak” kılavuzu katılımcılara dağıtılacak ve ana kaynak olarak kullanılacaktır.

Deneyimsel öğrenme tekniği ile gerçekleştireceğimiz eğitim; toplumsal dönüşüm, iletişim ve dayanışmanın dönüştürücü etkisini de içererek katılımcıların interaktif katılımını da teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Eğitime katılım ücretsizdir, kayıtlar 25 kişi ile sınırlıdır ve eğitim 1 tam gün sürecektir.

Eğitimi tamamlayan katılımcılara derneğimiz tarafından adlarına özel hazırlanmış bir Katılım Belgesi de verilecektir.