Öz Yardım

/ Öz Yardım

Neden gazeteciler için öz yardım gerekiyor?

Cinsel şiddet haberi hazırlamak veya hayatta kalanla görüşmek gazeteciler için cesaret gerektiren zorlu bir süreç. Siz de hayatta kalan olabilir veya ikincil travmaya maruz kalabilir, yazacağınız haber veya görüşmeden ötürü tetiklenebilirsiniz.

Pek çok gazeteci yazdığı haberler sonrasında ilişkilendiği konuyla baş başa kalıyor, ve gerekli desteği alamıyor. Cinsel şiddetle, hayatta kalanla haber yapmanın ardından destek isteyebilir ve destek talep edebilirsiniz.

Cinsel şiddet haberlerinin ardından kendinizi karışık, öfkeli, üzgün, kaygılı, korku dolu ya da pek çok farklı duygu halinde hissediyor olabilirsiniz. Bunların hepsi olağan duygular ve ihtiyaçlardır. Bu duyguları uzun süredir hissediyor olabiliriz.

Güçlenmek için ihtiyaç duyduğumuz şey her birimiz için çeşitlilik gösterebilir. Bu nedenle bir başkasından gelecek desteğe ve dayanışmaya ya da profesyonel bir yardıma duyduğumuz ihtiyaç kadar; biz de kendimize destek olabilir, kendimizi sevebilir ve kendimize iyi bakabiliriz.

Unutmayın ki, bu duyguların hepsi geçicidir. Tüm bu duyguları yaşarken kendimize özenli ve anlayışlı davranmaya; kendimize zaman tanımaya ve sabırlı olmaya ihtiyacımız var. Özyardım hakkında ayrıntılı bilgiyi buradan edinebilirsiniz. 

Eğer iş hayatında cinsel şiddete maruz bırakılmışsanız ya da maruz bırakıldığınızda neler yapabileceğinizi okumak isterseniz buraya bakabilirsiniz.